Evde Cilt Temizliği

EVDE CİLT TEMİZLİĞİ

Yüz Bakımı; pırıl pırıl ve gergin bir yüz isteniyor ise cilt temizliğine özen gösterilmeli ve cilt her gün temizlenmelidir. Cilt temizliği yaparken kullanabileceğimiz etrafımızda sayısız temizleyici bulunmaktadır. Hiç maliyet ödemeden cildimize bakım yapabilir, akne ve sivilcelerden kurtulabiliriz. Piyasadaki çeşitli kozmetik ürünler mi yoksa annemizin eskiden köylerde kullandığı doğal ürünler mi cilt temizliğinde daha etkin?  Bu sorunun doğru cevabını ararken aklımıza ilk gelen nokta, doğal ürünlerde kimyasal olmaması ve piyasada ki kozmetikler gibi cildin yapısını bozmamasıdır. Onlarca lira harcayarak satın aldığımız kozmetik temizleyici ve bakım malzemelerinin açıldıktan sonraki kullanım süreleri bu malzemelere tekrar tekrar yatırım yapmamızı sağlar. Bu nedenle eski bazı yöntemlere dönmekte fayda var. Aşağıda işinizi kolaylaştıracak bazı yöntemleri bulabilirsiniz. Üstelik kullanacağınız bu tür malzemelere evlerinizde rahatlıkla ulaşıp boşa para ödemekten kurtulacaksınız.

Elma sirkesi ile evde cilt temizliği; elma sirkesi ile yüzünüzü silerek etkili bir cilt temizliği sağlayabilirsiniz. Allerjik reaksiyonlardan kaçınmak için elma sirkesini yüzünüze sürmeden önce su ile seyretmenizde fayda var. Başlangıçta suyu fazla kullanarak cildiniz alıştıkça sirkeyi arttırabilirsiniz. Elma sirkesini kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalayınız ve tek başına kullanmayınız. Elma sirkesi cildi ve vücudu siyah noktalardan arındırır, lekeleri azaltır, cildin nefes almasını sağlar. Sivilcelerden dolayı oluşabilecek enfeksiyonu önler.

Sirke Temizliği; banyodan sonra saçınızı elma sirkeli su ile duruladığınızda saçları parlatır ve saçımızda kullandığımız şampuandan dolayı oluşan kimyasalın etkisini azaltır. Ayak kokusu ve temizliği içinde elma sirkeli su ile silmek faydalıdır. Güneş yanıklarının tedavisinde de çok iyi sonuç veren elma sirkesi cildin bozulan PH dengesini geri getirir. İlk kullanımda sirkenin ku-kokusu ağır gelebilir fakat bir süre sonra kokudan eser kalmayacaktır.

Maden suyunun cilde ve vücudumuza faydaları; günde 1 bardak maden suyu içmenin insan sağlığı açısından faydaları saymakla bitmez. Yer altından en saf haliyle çıkartılan maden suyuna çok para ödemeden Maden suyunda bulunan silisyum parçacıkları, cilt üzerindeki kolajen üretimini desteklediği için cilde gerginlik ve parlak bir görünüm verir, nem dengesini korur. Kırışıklıklar, sivilceler ve koyu renk lekeler azalır. Mineral ve su, kadınların en büyük dertlerinden biri olan selülit oluşumunu önler. İnce saçların cansızlığını azaltır ve parlatır. Diyet yapanlar için vazgeçilmez bir içecektir. Hamile kadınların ihtiyacı olan flor, magnezyum ve sodyum gibi mineralleri sağlar. Gene hamile kadınlar için besinlerin hızlıca sindirimini sağlayarak vücutta bulunan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Piyasadaki soda ve sodalı içecekler ile karıştırılmaması gereken güzellik iksiri maden suyu vücudumuzdaki fazla yağların dışarı atılmasını kolaylaştırır, kötü kolestrolü önler. Sağlık açısından sakıncası yok ise günde bir bardak içilmesi bile yeterli olan mineral deposu maden suyunun, kemik sağlığı ve sindirim sistemi  açısından da. faydaları saymakla bitmez.

Karbonat ile cilt temizliği; karbonat içindeki partiküller sayesinde cildi temizlerken ölü hücrelerden arındırır, tıkalı gözenekleri açar. Karbonatı su ile karıştırarak peeling yapabilirsiniz, ardından iyi bir şekilde durulama yapmaya özen gösteriniz. Koltuk altı kararmaları için karbonat birebirdir. Bir parça su ile macun haline getirdiğiniz karbonat koltuk altındaki kararmaları giderirken koltuk altı kokularını da önler ve yumuşacık yapar. Yüz ve vücut temizliği için ideal olan karbonat diş beyazlatma içinde çok iyi sonuç verir, ağız kokusundan eser bırakmaz.

Gülsuyu ile yüz temizliği ve vücut bakımı; bize sunulan en büyük lütuflardan biridir. Yapısında alkol içermeyen doğal gülsuyunu rahatlıkla cilt temizleme toniği olarak kullanabiliriz. Cildi sabah ve akşam gerçek gül suyuyla silerek temizlemek en iyi temizleme yöntemlerinden biridir. Düzenli olarak cilt gülsuyu ile silindiğinde cildi temizler ve cilt üzerindeki bakteri oluşumunu önler. Gülsuyu iltihapları önler, cilt kaşıntılarına iyi gelir. Gülsuyunu makyaj temizlemede, traş sonrası tahriş önleme ve cildi yumuşatmak için kullanabilirsiniz. Gene banyo sonrası cilde gül suyu sürerek cildinizi tazeleyebilirsiniz. Gülsuyu yaz aylarında sprey halinde kullanıldığında cilde nem ve ışıltı verir.

Türk kahvesi ile yüz bakımı; Türk kahvesini, zeytinyağı ile karıştırarak cildinize haftada 2 defa maske uygulaması yapabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz en büyük nokta, peeling ve maske uygulamasından önce cildimizin temiz olmasıdır. Türk kahvesi, limon ve su karışımı ile doğal peeling yapabilir, gözaltı morluklarınızı gidermek için kahvenin telvesini kullanabilirsiniz. Kahve telvesini 5 dakika kadar göz altlarınızda bekletmeniz ve düzenli kullanmanız yeterli olacaktır. Cilde Türk kahvesi uygulaması aynı zamanda siyah noktaları ortadan kaldırmak için de iyi bir formüldür.

Buhar ile cilt temizliği, derinlemesine cilt temizliği için buhar banyosu şart olsa da banyo yapmaya üşenen kişiler piyasadaki ılık buhar üreten bu işe uygun buhar makinelerinden faydalanabilir. Evdeki kaynamış suyun buharına yüzümüzü 2-3 dakika tutmakta etkili bir yöntemdir. Bu işlemi yaparken kafamızı havlu ile kapatmalıyız.

Badem yağı, özellikle kuru ciltlerde yıkama sonrası temizleyici olarak kullandığımız badem yağı aynı zamanda krem vazifesi de görmektedir. Badem yağı cilt üzerinde oluşan iltihapları ve döküntüleri giderir. Cildi nemlendirirken tazeler ve canlandırır, çatlakları tedavi eder. Gece yatmadan ayaklara sürülür ise nasır oluşumunu engeller.

Yukarıdaki doğal temizlik yöntemlerini uyguladığınız takdirde ışıl ışıl bir cilde sahip olacağınız gibi, piyasadaki kimyasalların zararlı etkilerinden de kurtulacaksınız.  Üstelik pahalı kimyasallara ödediğiniz ücrette cebinizde kalacaktır.

Kaynak: https://isiltitemizlik.com.tr/evde-cilt-temizligi/

Görsel Kaynak: https://www.sosyorol.com/cilt-bakim-maskeleri-uygularken-yapilan-hatalar-hangileridir/

Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin